Dźwig górujący nad miastem przez wiele miesięcy był widoczny z daleka. Wyrastał zza drzew, wybijał się ponad zabudowę, a widziany gdzieś z końca ul. 17 Stycznia zbliżał się swoją konstrukcją do wież leszczyńskiej bazyliki. Tej charakterystycznej konstrukcji już nie ma. Prace posuwają się w dobrym tempie, cegły budynku po dawnym Zespole Szkół Ochrony Środowiska jakby inne, a okna zyskały nowy wygląd. Tradycyjna zabudowa zrewitalizowanego budynku łączy się z nowoczesnością drugiej części budowanej właśnie biblioteki, dając sygnał, że oto idzie nowe. Obiekty zajmujące obszar kwadratu pl. Metziga oraz ulic Szkolnej, Kościelnej i Wąskiej niedługo staną się nową wizytówką Starówki. Przyglądając się projektowi biblioteki trudno nie odnieść wrażenia, że tę budowę należy rozumieć jako zupełnie nową jakość dla Leszna. Oto pośród historycznej zabudowy pojawia się miejsce, które pozwoli mieszkańcom odnaleźć się na nowo. Kompleks budynków powierzchniowo będzie trzy razy większy niż obecna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bolesława Chrobrego. To prawie 4000 m2, spośród których znaczna część zostanie oddana do dyspozycji mieszkańców.
COŚ DLA KAŻDEGO
Żyjemy w cyfrowych czasach pełnych różnych bodźców, ale niezmienne pozostaje jedno – tradycyjne książki wciąż są chętnie czytane, pozwalając oderwać się człowiekowi od wszechobecnych ekranów. Nowa biblioteka będzie miejscem, gdzie w przyjaznych i nowoczesnych wnętrzach każdy znajdzie odpowiadającą mu literaturę. Warto wspomnieć, że Leszno nieodmiennie jest jednym z tych byłych miast wojewódzkich w Wielkopolsce, w którym mieszkańcy bardzo chętnie wypożyczają książki. Z tego powodu czytelnicy dostaną jeszcze więcej niż w dotychczasowym budynku biblioteki – osobne wypożyczalnie dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci, w których wykwalifikowana i doświadczona kadra zaproponuje najlepsze lektury. Wypożyczalnie książek oraz czytelnie naukowe i tradycyjnej prasy, pomieszczenia ze zbiorami regionalnymi, pokój wybitnego leszczyńskiego poety Stanisława Grochowiaka to tylko wycinek działalności nowej biblioteki, która będzie aspirować do miana leszczyńskiej świątyni kultury. Łącznie na trzech kondygnacjach znajdą się również hall z przestrzeniami wystawowymi, miejsce dla podmiotów ekonomii społecznej, sala widowiskowa, informatorium i wiele innych propozycji, dzięki którym będzie można przyjemnie spędzić czas. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci.
Rewitalizacja miasta i UMYSŁÓW
Nowa biblioteka będzie obiektem dla wszystkich – dla dużych, małych i tych najmniejszych, dla niepełnosprawnych. Infrastruktura budynku została tak zaprojektowana, aby mógł z niej skorzystać każdy. A kiedy tylko przyjdzie ochota, będzie można wyjść na zewnątrz i napawać się widokiem na pl. Metziga, który w założeniu zostanie przedłużeniem galerii kultury. Nowy budynek odmieni miasto nie tylko architektonicznie, ale też mentalnie. Mieszkańcom i przyjezdnym pozwoli żyć pełniej, pozwoli na integrację albo da szansę na chwilę wytchnienia i to przez cały tydzień – od rana do wieczora.
Choć prace trwają, na pl. Metziga jeszcze spokój. Pewnie już niedługo. Po otwarciu biblioteki wszystko się zmieni, a miasto otrzyma niesamowite tchnienie kultury. To będzie prawdziwa rewitalizacja – miasta i umysłów. Czego chcieć więcej?